18 października w Hotelu Witek w Krakowie odbyło się szkolenie, którego organizatorem szkolenia była firma Eltcrac System oraz firma NSS, importująca i sprzedająca produkty pod marką BCS

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji produktów BCS oraz omówienia zagadnień związanych z analityką monitoringu, czyli liczeniem osób, rozpoznawaniem twarzy i tablic rejestracyjnych.  Zagadnienie to zostało rozwinięte o przekroczenie wirtualnej linii wrysowanej w obraz z możliwością detekcji kierunku przejścia, wykrywanie wałęsających się ludzi, pozostawianie nowych lub zabieranie istniejących obiektów w wyznaczonym obszarze. Prezentacja dotyczyła również tematyki detekcji, czyli kontroli tablic rejestracyjnych, wtargnięcia człowieka w wyznaczony obszar, detekcji wystąpienia pożaru na kamerach termowizyjnych, detekcji twarzy intruza oraz pracy kamer dwu widmowych z detekcją ruchu w kamerze termowizyjnej podpartej zapisem obrazu ze standardowej kamery. Zaprezentowano również kamery podążające za obiektami i kamery panoramiczne i 360 stopni. Podczas szkolenia określono iż cała inteligencja wbudowana w kamery ma za zadanie przeniesienie bezpośredniej reakcji człowieka na kamery, w których wcześniej zaprogramowano zdarzenia, co w efekcie ma pomóc w osiągnięciu informacji o wiarygodnym alarmie. Inaczej mówiąc praca człowieka polegająca na ciągłym oglądaniu obrazów z kamer zostaje powoli zastąpiona przez skomplikowane algorytmy w nie wbudowane. A my dostajemy efekt ich pracy i możemy szybciej i skuteczniej zareagować.


Po omówieniu zagadnień nastąpiła prezentacja nowości z oferty BCS Point. Przedstawiono nowe typy kamer i rejestratorów. Kolejnym elementem szkolenia z firmą BCS były praktyczne porady dotyczące analityki na przykładzie istniejących systemów monitoringu. Z strony zaproszonych  gości padały liczne pytania, na które nasi prelegenci starali się merytorycznie i zwięźle odpowiadać. Ta część szkolenia udowodniła, iż analityka obrazu staje się rozwiązaniem powszechnie stosowanym. Nie jest jeszcze pozbawiona wszystkich błędów, ale wprawny instalator może śmiało większość z nich wyeliminować, stosując odpowiednie parametry algorytmów wbudowanych w urządzenia. Należy  zaznaczyć, że większość „inteligencji” znajduje się w samej kamerze a rejestrator umożliwia podgląd zapisanych zdarzeń lub wykonuje zadanie przekazane mu przez kamerę. Tak dzieje się w przypadku rozpoznawania twarzy,  detekcji tablic rejestracyjnych lub elementów detekcji ruchu. Pierwszą część szkolenia zakończono smacznym obiadem.

 

 

Druga część szkolenia dotyczyła prezentacji ręcznych narzędzi sprzedawanych przez firmę Lange Łukaszuk. Były to produkty dwóch renomowanych firm Felo oraz Jokari. Prelegent wykazał się elokwencją oraz wesołym usposobieniem. Widać było jego wieloletnie doświadczenie w szkoleniach. Potrafił przekazać interesująco informacje o wydawałoby się prostych narzędziach w nowatorski dla wielu instalatorów sposób. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wiele na temat narzędzi ręcznych do ściągania izolacji firmy Jokari, oraz nowatorskiej budowie śrubokrętów, które są od dawna uznawane za najlepsze na świecie. Wszystkie prezentowane towary znajdują się w stałej ofercie Eltcrac System już od kilku lat. 

Ostatnia część szkolenia dotyczyła akcesoriów sprzedawanych przez firmę BCS, a produkowaną przez polską firmę ATTE z Myślenic. Produkty tej firmy cieszą się nieustającym uznaniem instalatorów, dzięki temu iż firma dynamicznie reaguje na potrzeby rynku. W jej ofercie znajdziemy switche przemysłowe z zasilaniem POE idealnie nadające się do kamer firmy BCS, ograniczniki przepięć, zasilacze buforowe, konwertery sygnałowe, extendery i przetwornice zasilania. Omówiono zastosowanie switchy POE oraz sposoby na zasilanie kamer IP przy odległościach przekraczających 100 metrów. W dalszej części prezentacji omówiono techniki sprzedaży i  wskazówki handlowe dla instalatorów. Przedstawiono sposoby na sprzedaż systemów kamer i wskazano miejsca popełnianych błędów.

 


Na zakończenie odbyło się losowanie nagród. Firma Lange Lukaszuk przygotowała trzy cenne prezenty, które zostały przekazane wylosowanym instalatorom. Z mojej strony zauważyłem iż klienci chwalili sposób i dobór tematyki szkolenia. Od dłuższego czasu tylko mówiono o analityce w kamerach, a nikt tematu nie prezentował. Mając na uwadze dobro klientów postaramy się na przyszłość dbać o aktualne tematy z uwzględnieniem popularności produktów. To szkolenie udowodniło, że warto uczestniczyć w tego typu spotkaniach ze względu na możliwość usystematyzowania własnej wiedzy i spojrzenie na dotychczasową metodykę pracy z zupełnie innej perspektywy nawet dla osób posiadających duże doświadczenie w pracy z systemami monitoringu. Szkolenie dało także możliwość spojrzenia z odmiennej perspektywy niż dotychczas na produkty BCS, które zostały uzupełnione bardziej zaawansowanymi zagadnieniami oraz wytłumaczone na konkretnych przykładach. Dopełnieniem wiedzy były takie ciekawostki, które trudno znaleźć wśród instrukcji i kart katalogowych.

 

Autor: Piotr Klęsk